تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تقسیم بندی صنعت نفت و واحدهای بهره برداری

  مقدمه

  در رشته مهندسی نفت فعالیت ها بر  سه گروه تقسیم می شوند : صنایع بالا دستی ، میان‌دستی و صنایع پایین دستی

  ·        صنایع بالادستی در صنعت نفت عمدتاً شامل  بخش جستجو ، اکتشاف ، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی می شود . هر چند گاهی  به نام اکتشاف و تولید هم شناخته می‌شود.

  ·        صنایع میان‌دستی عمدتاً در دسته پایین‌دستی طبقه‌بندی می‌شوند.

  ·        صنایع پایین دستی در صنعت نفت به تصفیه نفت خام، فروش و توزیع گاز طبیعی و محصولات مشتق از نفت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد

  در مورد بازار کار این دو عنوان می توان گفت صنایع پایین دستی بازار کار خوبتری نسبت به صنایع بالا دستی دارد .  

   

  در این مقاله واحدهای بهره برداری نفت را معرفی می کنیم و در آینده نزدیک کلیه این بخش ها بطور اختصاصی توضیح داده خواهند شد.

  ابتدا باید بدانیم پالایشگاه نفت چیست؟

  پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی است که در آن نفت خام به مواد مفیدتری مانند سوخت جت و هواپیما، سوخت دیزل، بنزین، آسفالت و قیر، گاز مایع شده و بسیاری دیگر از فرآورده‌های نفتی تبدیل می‌گردد. پالایشگاه‌های نفت به طور معمول واحدهای صنعتی بزرگ و پیچیده‌ای می‌باشند که در آنها واحدهای مختلف توسط مسیرهای لوله کشی متعددی به هم پیوند داده شده‌اند.

  واحدهای بهره برداری نفت

   صنعت نفت شامل واحد های پروسس و پردازش متفاوتی می باشد که در زیر به صورت مختصر بیان شده اند :

  ·        واحد نمک زدایی (  Desalter Unit) : طی عملیات شستشو قبل از آنکه نفت خام به واحد جداسازی اتمسفریک منتقل گردد نمک از نفت جدا می‌گردد.

  ·        واحد جداسازی اتمسفریک (  Atmospheric Distillation Unit ) :نفت خام به برش‌های مختلف تقطیر می‌شود.

  ·        واحد جداسازی خلا (Vacuum Distillation Unit ) : باقیمانده مواد از واحد جداسازی اتمسفریک بیشتر از هم جدا می‌گردند.

  ·        واحد بهبود هیدروتریتور نفتا (Naphta Hydrotreator Unit ) :با استفاده از هیدروژن از نفتای حاصل از برج تقطیر گوگردزدایی می‌شود .

  ·        واحد اصلاح کاتالیستی (Catalytic Reformer Unit ) :این واحد دارای کاتالیست می‌باشد که برای تبدیل رنج تبخیر نفتا به محصولات بهینه با اکتان بالا استفاده می‌گردد. یکی از تولیدات جانبی واحد اصلاح کاتالیستی هیدروژن می‌باشد که در هیدروتریتور و هیدروکراکر استفاده می‌گردد .

  ·        واحد هیدروتریتور چگالشی (Distillate Hydrotreator ) : سوخت دیزل چگالیده را پس از برج جداکننده گوگردزدایی می‌کند .

  ·        واحد شکافت کاتالیستی سیالی (Fluid Catalytic Cracking Unit ) :  برش‌های سنگین تر برج تقطیر را به برش‌های سبک تر و با ارزش تر ارتقا می‌دهد .

  ·        واحد شکافت هیدروکراکر (Hydrocracker Unit ) :با استفاده از هیدروژن برش‌های سنگین تر را به برش‌های سبک تر با ارزش بیشتر تبدیل می‌کند .

  ·        واحد اصلاح مرکس (Merox Treater ) : در برخی موارد ویژه همانند اصلاح سوخت جت یا یک پروسه مرکس برای اکسیداسیون مرکاپتان‌ها به مواد آلی استفاده می‌گردد .

  ·        فرآیند کک سازی (Caking Process) : طی این پروسه آسفالت به بنزین و سوخت دیزل تبدیل می‌شود و کک به عنوان باقیمانده می‌ماند .

  ·        واحد آلکالیشن (Alkylation Unit) : برای پروسه ترکیب و اختلاط اجزایی با عدد اکتان بالا تولید می‌کند .

  ·        واحد دیمرزاسیون (Dimerization Unit)

  ·        واحد ایزومریزاسیون (Isomeration Unit) : مولکول‌های خطی را به مولکول‌های حلقوی که دارای اکتان بالاتری می‌باشند تبدیل می‌کند و محصول جهت اختلاط به درون واحد الکالیشن و یا بنزین هدایت می‌گردد.

  ·        واحد تغییر بخار (Steam Reforming Unit) : هیدروژن مورد نیاز برای واحدهای هیدروکراکر و هیدروتریتور را تامین می‌کند .

  ·        واحدهای گاز مایع شده پروپان و سوخت‌های گازی مشابه : این واحدها به صورت مدور می‌باشند تا توانایی تامین سوخت‌های مزبور را به صورت مایع داشته باشند .

  ·        مخازن ذخیره نفت خام و فرآورده‌های پالایش شده.

  ·        واحدهای یوتیلیتی همانند برج‌های خنک کن، واحد آب، واحد بخار، واحد جمع آوری و تصفیه فاضلاب.


  این مطلب تا کنون 105 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 8 مرداد 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158713
 • بازدید امروز :131759
 • بازدید داخلی :6011
 • کاربران حاضر :179
 • رباتهای جستجوگر:377
 • همه حاضرین :556